Зміни до валютних обмежень від Нацбанку

Друкувати
08 Травня 2024, 10:08

Національний банк України  (далі – НБУ) впроваджує найбільший пакет пом’якшення валютних обмежень для підприємств з початку повномасштабної війни. Метою цих змін є поліпшення умов ведення бізнес-діяльності в Україні та виходу вітчизняного бізнесу на нові ринки, а також підтримка відновлення економіки та сприяння припливу нових інвестицій в країну.

Нацбанк анонсував та пообіцяв такі зміни:

1) Скасуються всі валютні обмеження для імпорту робіт та послуг.

НБУ забезпечує можливість бізнесу купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для проведення операцій з імпорту робіт та послуг. У зв’язку з цими змінами втрачає свою актуальність  постанова Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 року №153 “Про окремі питання щодо забезпечення здійснення імпорту”. З огляду на це НБУ звернеться до Уряду України з пропозицією щодо її скасування.

2) Забезпечено можливість бізнесу репатріювати “нові” дивіденди.

Підприємства матимуть змогу репатріювати дивіденди за корпоративними правами чи акціями за кордон, що нараховані за результатами діяльності за період, що розпочинається з 1 січня 2024 року.

3) Надано можливість переказувати кошти за кордон за лізингом / орендою.

Юридичні особи та фізичні особи-підприємці матимуть змогу переказувати кошти за кордон для розрахунків за договорами лізингу / оренди без додаткових обмежень щодо предмету лізингу / оренди, а також дати укладення договору.

4) По-четверте, пом’якшуються обмеження в частині погашення “нових” зовнішніх кредитів.

НБУ спрощує умови для купівлі валюти резидентами з метою обслуговування й повернення “нових” зовнішніх кредитів, кошти за якими надходять в іноземній валюті з-за кордону після 20 червня 2023 року на рахунки позичальників в українських банках.

5)  Пом’якшуються обмеження в частині переказу іноземної валюти від представництв на користь своїх материнських компаній.

НБУ дасть змогу представництвам міжнародних карткових платіжних систем та іноземних авіакомпаній купувати та переказувати іноземну валюту за кордон на рахунок нерезидента –юридичної особи, чиї інтереси ці представництва представляють в Україні. Щомісячний ліміт для проведення таких операцій (одним представництвом однієї компанії) встановлено на рівні 5 млн євро в еквівалент

Ці та низка інших технічних змін унесені постановою Правління Національного банку України від 03 травня 2024 року №56 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18”. Переважна більшість положень документа набирає чинності з 04 травня 2024 року, лише в частині репатріації “нових” дивідендів зміни наберуть чинності з 13 травня 2024 року.

Уряд під час засідання 7 травня ухвалив важливе рішення для покращення бізнес-клімату в Україні. Так, було скасовано постанову Кабінету Міністрів №153, яка обмежувала розрахунки за імпорт товарів і послуг. Така лібералізація відкриє нові можливості для українських підприємців — виходити на нові ринки, посилювати український експорт, створювати нові проекти та нові робочі місця в Україні.

Джерело: Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України https://www.kmu.gov.ua/news/premier-ministr-uriad-skasuvav-obmezhennia-rozrakhunkiv-za-import-tovariv-i-posluh

Національний банк України https://bank.gov.ua/ua/news/all/valyutna-liberalizatsiya-trivaye-nbu-vprovadjuye-naybilshiy-paket-pomyakshennya-valyutnih-obmejen-z-pochatku-povnomasshtabnoyi-viyni

Прочитано разів: