Запис до трудової книжки про час служби у складі Збройних Сил України

Друкувати
19 Квітня 2019, 14:18

Чи вносяться до трудової книжки записи про час служби у складі Збройних Сил України та інших військах, під час прийняття роботу або у період роботи працівника?

Відповідь:
Відповідно до положень пункту 2.19 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України і Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. N 58 (далі – Інструкція):

«до трудових книжок за місцем роботи вносяться окремим рядком з посиланням на дату, номер та найменування відповідних документів, зокрема записи про час служби у складі Збройних Сил України та інших військах, де на тих, які проходять службу, не поширюється законодавство про працю і державне соціальне страхування, із зазначенням дати призову (зарахування) і дати звільнення із служби.

Передбачені цим пунктом записи вносяться до трудової книжки до занесення відомостей про роботу на даному підприємстві

Існує декілька позиції компетентних органів, щодо внесення записів до трудової книжки про проходження військової служби.

1. Фахівці Управління Держпраці у Кіровоградській області у своїх роз’ясненнях від 04.12.2017 року зазначають, що:
• Якщо учасник АТО до мобілізації працював, то під час участі в АТО його трудова книжка зберігається на підприємстві, де він працював (оскільки він не звільняється). Коли учасник АТО повертається на роботу, дані про його службу мають бути внесені підприємством на підставі військового квитка або довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міністерства оборони (….).
• Якщо учасник АТО до мобілізації не працювавале мав трудову книжку, то дані про його службу мають бути внесені до трудової книжки тим підприємством, куди він піде на роботу (перед записом про саму роботу) на підставі військового квитка або довідки військових комісаріатів (…..).
• Якщо учасник АТО до мобілізації не працював і не мав трудової книжки, йому мають завести трудову книжку на підприємстві, куди він вперше піде працювати, і внести запис про військову службу на підставі військового квитка або довідки військових комісаріатів (….).

2. В той же час в Листі Мінсоцполітики від 04.04.2018 р. N 156/0/22-18, наявна інша позиція, згідно якої записи до трудової книжки про проходження служби вносяться до трудової книжки до занесення відомостей про роботу на даному підприємстві.  Під час трудових відносин відомості про військову службу до трудової книжки не заносяться.

При цьому Мінсоцполітики звертає увагу, що період проходження військової служби не може підтверджуватися відповідними записами, занесеними до трудових книжок працівників, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника, а документом для підтвердження проходження військової служби є військовий квиток.

Висновки:
1. Працівниками, які вже працюють на підприємстві та призвані на службу передбачені гарантії ст.119 КЗпП щодо збереження місця роботи, посади і середнього заробітку на час служби.
2. Існує дві різні позиції компетентних органів щодо обов’язку внесення записів до трудової книжки працівників, призваних на службу. На думку наших фахівців, записи про військову службу можуть бути внесенні в трудову книжку тільки до прийняття на роботу.
3. Роботодавці при працевлаштуванні працівника вперше, у якого не було трудової книжки, мають внести запис про проходження служби.

Лариса Шкурка,
Директор Аудиторської компанії CompassGroup
Консультант з організаційного розвитку
та фінансового менеджменту

Прочитано разів:

Останній раз відредаговано 14 Травня 2023, 16:57