Як правильно оформити відпустки працівників на час карантину
ДрукуватиВ умовах карантину у більшості роботодавців виникають запитання щодо грамотного оформлення відпусток працівників. Після прийняття Закону 530-ІХ – Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 року № 530-IX цей процес набув особливого значення, тому є доцільним розглянути найбільш актуальні сьогодні питання, з якими стикаються Організації.
Чи передбачає прийнятий Закон № 530-IX тільки відпустку без збереження заробітної плати на період карантину?
Законом №530-ІХ доповнено ст.26 Закону про відпустки чистиною 2 наступного змісту: “У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною першою цієї статті”.
Дійсно, такі зміни в ст.26 Закону про відпустки стосуються відпустки без збереження заробітної плати.
Однак, відповідно до р. ІІ ч.2 Прикінцевих положень Закону №530-ІХ, визначено наступне: «Установити, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома, а також надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку»
Тобто, згідно Перехідних положень Закону №530-ІХ, не встановлено обмеження надавати тільки неоплачувані відпустки.
Чи можливо надавати додаткову оплачувану відпустку на період карантину та як вірно її оформити? Чи необхідно вносити зміни до Умов працевлаштування або достатньо наказу про надання додаткової оплачуваної відпустки?
Згідно інших норм КЗпП та Закону про відпустки можуть бути встановлені інші види відпусток, передбачені колективним договором, угодою та трудовим договором.
Так, Міністерство соціальної політики України у листі від 29 квітня 2016 року № 242/13/116-16 (далі — Лист № 242/13/116-16) роз’яснює, що роботодавці за рахунок власних коштів можуть установлювати додаткові трудові та соціально-побутові пільги для працівників, зокрема, інші види оплачуваних відпусток або відпусток більшої тривалості, ніж встановлено законодавством, на умовах, визначених у колективному договорі.
Підставою для встановлення інших видів оплачуваних відпусток є ч.2 ст.4 та ч.3 ст.23 Закону про відпустки.
Які є альтернативні варіанти оформлення відпустки працівника та збереження заробітної плати?
Повний текст Рекомендацій Держпраці від 20.03.2020 року за наступним посиланням: http://dsp.gov.ua/zakhody-iaki-maiut-vzhyty-robotodavtsi-z-metoiu-nedopushchennia-rozpovsiudzhennia-koronavirusu/
«Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року Кабінетом Міністрів України з 12 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р. на усій території України установлений карантин.
З метою реалізації заходів, передбачених законодавством у разі встановлення карантину, роботодавці зобов’язані вжити всіх можливих заходів.
Серед таких заходів:
- надання працівникам щорічних основних та додаткових відпусток, інших оплачуваних відпусток, передбачених законодавством;
- надання відпусток без збереження заробітної плати за заявою працівників;
- встановлення працівникам неповного або скороченого робочого часу;
- запровадження роботи змінами;
- тимчасове запровадження дистанційної або надомної роботи;
- введення простою;
- продовження роботи за умови застосування засобів індивідуального та колективного захисту;
- надання працівникам щорічних основних та додаткових відпусток, інших оплачуваних відпусток, передбачених законодавством.
Останній раз відредаговано 14 Травня 2023, 17:32