Судова практика зі справ про виконання представництвами іноземних юридичних осіб нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю

Друкувати
21 Жовтня 2024, 9:38

 

28.05.2024 року Львівським окружним адміністративним судом було ухвалене рішення по справі справа №380/24590/23. В даній справі за позовом представництва компанії, головна організація якої зареєстрована за законодавством Туреччини про оскарження нарахування адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю та  про визнання протиправними дій та скасування розрахунку суд зробив цікавий висновок.

Суд в своєму рішенні зазначив, що розрахунок адміністративно-господарських санкцій здійснюється в автоматичному порядку і відповідно дії Фонду соціального захисту не можуть бути оскаржені, оскільки розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій не має ознак нормативно-правового акта чи акта індивідуальної дії, розрахунок є документом, який підтверджує факт діяльності Відділення та розрахунок є лише носієм доказової інформації, не містять обов`язкових для виконання приписів, не тягне за собою виникнення, зміну або припинення прав та обов`язків, не є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні адміністративного судочинства, його скасування не призведе до захисту прав позивача.

Суд дійшов висновку, що розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій є службовим документом, який створений територіальним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, використовується ним в своїй діяльності та не створює для суб`єкта господарювання (роботодавця) правових наслідків у вигляді зміни (припинення) прав чи встановлення обов`язків (крім тих, які визначені Законом України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”), не передбачає відповідальності за його невиконання, а лише інформує суб`єкта господарювання (роботодавця) про розмір нарахованих санкцій та про строк їх сплати. З системного аналізу правових норм висновується, що такі суми адміністративно-господарські санкції не можуть бути примусово стягнуті на підставі розрахунку, сплачуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Тобто, оцінка поданого розрахунку може бути надана під час розгляду справи за позовом територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про стягнення з підприємства сум адміністративно-господарських санкцій у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік.

 

Тобто, рішенням суду дещо розкрито процедуру як роботодавець може і в якому порядку оскаржувати отримані самі санкцій. Тобто не скасовувати розрахунок санкцій, або неправомірні дії працівників Фонду, а оскаржувати отриманий розрахунок санкцій в ході судового спору за позовом Фонду до Представництва про примусове стягнення суми розрахованих санкцій.

Також вкотре суд підтвердив вже установлену практику, що представництва/філії іноземних юридичних осіб повинні виконувати норматив працевлаштування осіб з інвалідністю.

Вищеописане рішення пройшло апеляційну інстанцію і не було скасоване.

(повний текст рішення за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/119426546# )

Прочитано разів: