Складаємо договір на провадження волонтерської діяльності згідно рекомендацій Міністерства соціальної політики
ДрукуватиНа виконання Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021–2026 рр. Міністерство соціальної політики України затвердило Методичні рекомендації щодо особливостей укладання договору про провадження волонтерської діяльності (далі – Договір).
Відповідно до статті 9 Закону України «Про волонтерську діяльність» від 19.04.2011 № 3236-VI (далі – Закон) Договір обов’язково укладається в письмовій формі у таких випадках:
- у разі надання волонтерської допомоги за напрямами, визначеними Кабінетом Міністрів України (надання волонтерської допомоги для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру, надання волонтерської допомоги Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, правового режиму надзвичайного чи воєнного стану);
- за бажанням волонтера або його законного представника, якщо волонтер є особою віком від 14 до 18 років;
- у разі відшкодування витрат, пов’язаних із наданням волонтерської допомоги.
Для дотримання вимог до Договору, визначених у статті 9 Закону, Міністерство соціальної політики надало рекомендації щодо його складання.
В Преамбулі Договору рекомендується зазначати:
- повне найменування організації, яка залучає волонтера (відповідно до установчих документів), а також дані про представника організації, уповноваженого укладати Договір, із зазначенням реквізитів документа, на підставі якого він діє;
- дані волонтера, з яким укладається Договір (прізвище, ім’я, дані для ідентифікації – паспортні дані або ІПН (РНОКПП)).
Розділ «Предмет Договору». Рекомендується зазначати:
- перелік робіт і послуг, до яких організація залучає волонтера відповідно до напряму своєї діяльності та напрямів волонтерської діяльності, визначених Законом;
- дані уповноваженої особи організації, за якою закріплюється волонтер, та її контактні дані;
- період провадження волонтерської діяльності;
- попередньо узгоджений графік роботи волонтера або час, який він приділятиме волонтерській діяльності (наприклад: «Волонтер зобов’язується приділяти волонтерській діяльності до 20 годин на тиждень» або «Волонтер бере участь в організації та проведенні заходу упродовж 14 днів – з 1-го до 14.10. 2024р. включно»).
Розділ «Права та обов’язки сторін». Рекомендується зазначати:
- перелік прав волонтера з урахуванням його пропозицій (наприклад: «брати участь у заходах, які організовує організація – тренінгах, семінарах, навчальних заходах тощо»);
- перелік обов’язків волонтера, включаючи обов’язкові вимоги безпеки та етичні норми (наприклад: «проходити інструктаж із техніки безпеки у разі виконання завдань, що становлять ризик для здоров’я; не пропагувати та не нав’язувати релігійні чи політичні вподобання; поважати права національних, сексуальних та інших меншин»);
- перелік прав і обов’язків організації (наприклад: «визначати пріоритетність завдань для волонтера; страхувати життя та здоров’я волонтера»).
Розділ «Порядок відшкодування витрат». Рекомендується зазначати:
- підстави відшкодування витрат волонтеру за наявності підтвердних первинних документів, передбачених статтею 11 Закону;
- умови відшкодування витрат волонтеру.
Розділ «Умови відповідальності сторін». Рекомендується зазначати відповідальність сторін за невиконання зобов’язань, завдання матеріальної чи нематеріальної шкоди, а також порядок дій у разі форс-мажорних обставин. Наприклад:
- «Якщо одна сторона завдає матеріальної шкоди іншій стороні, вона повинна відшкодувати збитки»;
- «У разі завдання нематеріальної шкоди така шкода відшкодовується на підставі взаємної згоди шляхом переговорів».
Розділ «Розірвання та припинення Договору». Рекомендується зазначати:
- умови дострокового розірвання Договору у разі грубого порушення однією зі сторін;
- строк повідомлення про намір розірвати Договір;
- обставини, за яких організація може достроково розірвати Договір без попереднього повідомлення;
- умови відмови організації від співпраці з волонтером.
Розділ «Інші умови». Рекомендується включати положення про:
- згоду волонтера на збір, обробку та зберігання організацією його персональних даних;
- дотримання волонтером умов Договору та внутрішньої політики організації;
- залучення волонтера в межах виконання організацією проєкту.
Додаток до Договору. Рекомендується зазначати детальний опис волонтерської діяльності, напрями волонтерської діяльності, передбачені предметом Договору, та графік виконання завдань.
Отже, Організаціям, які залучають волонтерів, рекомендується переглянути укладені договори на відповідність методичним рекомендаціям Міністерства соціальної політики України.