Реєстрація електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі

Друкувати
18 Жовтня 2023, 9:28

Нововведення в законодавстві. 18 жовтня 2023 року вводяться в дію окремі положення Закону України № 3200-ІХ від 29.06.2023 року «Про  внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами», які зобов’язують зареєструвати електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (Електронному суді) юридичній особі незалежно від форми власності.

Даний закон вносить зміни до ряду процесуальних законів, зокрема Господарсько процесуального кодексу України, Цивільно процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України, в частині, що стосується електронного документообігу між судом, сторонами та іншими учасниками судового провадження.

Так, у тексті кожного із кодексів тепер зустрічаються наступні положення: «Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов’язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку» (ч. 6 ст. 6 ГПК; ч.6 ст. 14 ЦПК; ч.6 ст. 18 КАС).

Важливо зазначити, що вказані зміни набирають чинності 18 жовтня 2023 року для Господарського судочинства та 20 лютого 2024 року для цивільного та адміністративного судочинства. Проте, зареєструватись потрібно якнайскоріше, оскільки електронний кабінет створюється лише один раз і використовується для всіх судочинств однаково. Іншими словами не потрібно створювати три окремі кабінети для господарського, цивільного та адміністративного судочинства.

Окрім цього, залучення юридичною особою адвоката для розгляду судових справ не звільняє її до виконання цього обов’язку, оскільки наслідки не реєстрації електронного кабінету будуть застосовуватись випадку також.

 

Наслідки незареєстрованого електронного кабінету. Наслідки порушення даного обов’язку несе ряд негативних процесуальних наслідків для юридичної особи, як учасника судової справи, зокрема:

-суд залишатиме без руху позовні заяви, апеляційні та касаційна скарги, що будуть подані юридичною особою, яка не виконала обов’язку з реєстрації електронного кабінету;

суд повертатиме подані: заяву про забезпечення позову, заяву про забезпечення доказів, письмові заяви, тощо, що будуть подані юридичною особою, яка не виконала обов’язку з реєстрації електронного кабінету;

суд матиме право вирішити справу за наявними матеріалами у справі, якщо відзив на позов буде подано юридичною особою, яка не виконала обов’язку з реєстрації електронного кабінету.

 

Таким чином, відсутність зареєстрованого електронного кабінету в юридичної особи, яка повинна мати його буде мати негативні процесуальні наслідки для неї так як, суд матиме право ігнорувати подані такою особою фізичні (друковані) документі, а учасники справи будуть звільнені від виконання обов’язку надсилати копії процесуальних документів.

Тобто, дані наслідки суттєво обмежать юридичну особу як учасника судової справи, фактично позбавивши її права на отримання та подання процесуальних документів, що стосуються розгляду справи, що з великою імовірністю призведе до прийняття рішення у справі не на користь юридичної особи.

Терміни реєстрації. Зміни в Господарському судочинстві набирають чинності вже з 18 жовтня, це означає, що починаючи з цього дня юридична особа повинна мати зареєстрований електронний кабінет.

 Як зареєструвати електронний кабінет. Зареєструвати електронний кабінет можна за одним із наступних посилань із застосуванням електронного підпису керівника юридичної особи:

Прочитано разів: