Оновлена форма порядку про прийняття на роботу: чи подавати по договорам ЦПХ?

Друкувати
18 Січня 2022, 19:15

5 січня 2022 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2021 року № 1392 (далі – Постанова №1392), якою внесено зміни до Порядку повідомлення Державної податкової служби про прийняття працівника на роботу. Порядок раніше було затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413 (далі – Порядок №413).
Зміни до Порядку №413, направлені на узгодження вимог Кодексу Законів про працю України та Закону України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні” від 15.07.2021 № 1667-IX (далі – Закон №1667) з питань укладення гіг-контрактів.

Постановою №1392 установлено, що тепер у повідомленні зазначається інформація не тільки про прийняття працівника на роботу, але і про укладення гіг-контракту.
Гіг-контракт – цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені Законом №1667.

В оновленій формі повідомлення про прийняття працівника на роботу, включені нові реквізити, а саме:
• доповнено графою 7 «Унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності)»;
• оновлено графу 8 (передня графа 6) «Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) застрахованої особи»,
• доповнено графи 9, 10, 11 на предмет укладення гіг-контракту, початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом.

Окрім того, у зносці 5 графи доповнені категорії осіб, відносно яких подається повідомлення. Такими категоріями визначені наступні:
1. наймані працівники за основним місцем роботи;
2. працівники за сумісництвом;
3. гіг-спеціалісти за гіг-контрактом;
4. працівники на підставі цивільно-правових договорів.

Стосовно фізичних осіб, які співпрацюють на підставі цивільно-правових договорів, то на основі прийнятих змін виникла суперечність, оскільки Порядок №413 розроблено відповідно до Закону № 1667 та відповідно до частини третьої ст. 24 Кодексу законів про працю України, яка регулює правила укладення трудового договору. Відповідно укладення договорів цивільно-правового характеру не регулюється ст. 24 КЗпП, внаслідок чого повідомлення про прийняття працівника на роботу за цивільно-правовою угодою не повинно подаватись. Таку позицію висловлювала Державна податкова служба ще у 2020 році до внесених змін до Порядку №413 та самої форми повідомлення.

Наразі роз’яснення зі спірного питання надало ГУ Держпраці в Одеській області від 14.01.2022 року за посиланням. У даному роз’ясненні зазначається, що зобов’язання подавати Повідомлення встановлені:
«ч. 4 ст. 24 КЗпП– «працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом… та повідомлення ДПС про прийняття працівника на роботу…»;
ч.1 ст. 23 Закону №1946 – «до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидент Дія Сіті повідомляє про укладення гіг-контракту ДПС…».

Таким чином, зобов’язані повідомляти ДПС про прийняття на роботу роботодавці:
– підприємство, установа, організація незалежно від форми власності та підпорядкування;
– фізична особа, що використовує найману працю (ФОП-роботодавець);
– резидент Дія Сіті.

Про кого повідомляти:

1.Роботодавець – підприємство, установа, організація, фізична особа – підприємець – у разі прийняття працівника на умовах трудового договору;
– про прийняття на основне місце (категорія 1 у формі Повідомлення);
– про прийняття за сумісництвом — зовнішнім або внутрішнім (категорія 2 у формі Повідомлення).

2. Роботодавець – резидент Дія Сіті – повідомляє ДПС про укладення гіг-контракту (категорія 3 у формі Повідомлення) чи у разі залучення фахівця на умовах цивільно-правового договору (категорія 4 у формі Повідомлення)».

Інші новації в Постанові №1392 встановлюють, що повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.
За відсутності технічної можливості подання повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту засобами електронного зв’язку в електронній формі таке повідомлення подається у формі документа на папері згідно з додатком разом з копією в електронній формі.

Окремо нагадаємо, що ще 18.02.2020 року до Порядку №413 були внесені зміни стосовно, скасування вимоги подавати повідомленням про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації. Згідно Порядку №413, повідомленням про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації є відомості, отримані органами Державної податкової служби з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

Прочитано разів:

Останній раз відредаговано 11 Травня 2023, 19:19