Мобінг на роботі: ключові аспекти, які потрібно знати
Друкувати11.12.2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)» від 16.11.2022 р. (далі- Закон про мобінг). Відповідно до Закону про мобінг внесені зміни і до ст. 2 Кодексу Законів про працю України (далі – КЗпП), якими передбачено, що працівник має не лише право на здорові і безпечні умови праці, а й на гідне ставлення з боку роботодавця, інших працівників.
З 2022 року доповнено Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП) статтею 1735, якою передбачено відповідальність за мобінг або ж цькування на робочому місці, що тягне за собою накладення штрафу на громадян від 850 грн. до 1700 грн. або громадські роботи на строк від 20 до 30 годин і накладення штрафу на посадових осіб – від 1700 грн. до 3400 грн. або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин.
Мобінг (цькування) – систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.
Формами психологічного та економічного тиску, зокрема, є:
- створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери (погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру та інші способи виведення працівника із психологічної рівноваги);
- безпідставне негативне виокремлення працівника з колективу або його ізоляція (незапрошення на зустрічі і наради, в яких працівник, відповідно до локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчих актів має брати участь, перешкоджання виконанню ним своєї трудової функції, недопущення працівника на робоче місце, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця);
- нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;
- нерівна оплата за працю рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;
- безпідставне позбавлення працівника частини виплат (премій, бонусів та інших заохочень);
- необґрунтований нерівномірний розподіл роботодавцем навантаження і завдань між працівниками з однаковою кваліфікацією та продуктивністю праці, які виконують рівноцінну роботу.
Вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником трудових обов’язків, зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором, не вважаються мобінгом (цькуванням).
Особи, які вважають, що вони зазнали мобінгу (цькування), мають право звернутися із скаргою до Державної служби України з питань праці та/або до суду.
Державна служба з питань праці надає відповіді на питання які ознаки, причини мобінга та яке покарання чекає кривдника за вчинення мобінгу, нижче:
У випадку, якщо роботодавець вимагає надавати пояснення з приводу запізнення на роботу. Чи є це мобінгом?
Ні. Вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником трудових обов’язків, зміна розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, трудовим договором, не вважаються мобінгом (цькуванням). Вимога щодо надання пояснень з приводу порушень трудового розпорядку не є проявом мобінгу.
Які можливі наслідки вчинення мобінгу для роботодавця?
Вчинення керівником організації мобінгу незалежно від форм прояву та/або невжиття заходів щодо його припинення, встановленого судовим рішенням, що набрало законної сили, є підставою для розірвання з керівником трудового договору на підставі одноразового грубого порушення трудових обов’язків керівником організації.
Відповідно до п.12 ч.1 ст. 40 КЗпП, працівник який вчиним мобінгу також може бути звільнений, якщо факт мобінгу встановлений на підставі рішення суду.
Мобінг в організації — це серйозна проблема, яка потребує уваги з боку працівників та роботодавців. Важливо створювати здорове робоче середовище, де кожен почувається в безпеці і має можливість реалізувати свій потенціал. Боротися з мобінгом можна і потрібно, щоб захистити не лише окремих працівників, а й загальну атмосферу в колективі.
Це явище часто залишається непоміченим, але його наслідки можуть бути руйнівними як для окремих осіб, так і для організації в цілому.
Рекомендації для уникнення мобінгу
- Освіта та інформування: роботодавці повинні забезпечити навчання та інформування працівників про мобінг та цькування, їх ознаки та наслідки.
- Внутрішня політика: важливо розробити внутрішні документи, які регламентують норми поведінки в колективі, а також механізми реагування на випадки мобінгу.
- Підтримка постраждалих: організації мають забезпечити підтримку працівникам, які стали жертвами цькування, зокрема шляхом психологічної допомоги.
- Розслідування випадків: усі повідомлення про мобінг чи цькування повинні бути розслідувані. Необхідно дотримуватись конфіденційності та об’єктивності під час розгляду таких випадків.
Використані матеріали:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text
https://smu.dsp.gov.ua/news/mobinh-u-trudovykh-vidnosynakh-shcho-varto-znaty/