Компенсація учасникам заходів витрат неприбутковими організаціями, чи є об’єкт оподаткування

Друкувати
05 Березня 2025, 9:25

Відповідно до пп. 165.1.42.ПКУ,  не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, суми коштів, надані благодійними організаціями, громадськими об’єднаннями, включеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, всеукраїнськими громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю та їх спілками платникам податку – учасникам конгресів, симпозіумів, зборів, конференцій, пленумів, з’їздів, фестивалів, виставок, концертів, реабілітаційних заходів, фізкультурно-спортивних заходів, конкурсів, тренінгів та семінарів, які провадяться такими організаціями, як компенсація витрат на проживання, харчування та проїзд до місця проведення заходів та у зворотному напрямку.

Зазначені в абзаці першому цього підпункту витрати не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку в межах норм відшкодування витрат на відрядження, встановлених для державних службовців і працівників підприємств, установ та організацій, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів.

Для того, щоб дана сума коштів не включалась до оподаткованого доходу повинні бути виконані наступні умови:

  • Захід повинен проводитись самою неприбутковою організацією
  • Кошти повинні бути виплачені учасникам, як компенсація понесених самостійно витрат
  • Суми не повинні перевищувати норм витрат на відрядження, які встановлені для бюджетних установ.

Отже, витрати на харчування не є об’єктом оподаткування, у разі якщо вони надаються благодійною організацією або громадською організацією, які внесені в реєстр неприбуткових організацій і тільки як компенсація витрат учасникам таких заходів за нормами встановленими для державних службовців.

При самостійному здійсненні витрат неприбутковою організацією на проживання, харчування та проїзд учасників та/або при замовленні послуг з організації заходів у надавачів даних послуг, це буде розцінюватись, як додаткове благо для учасників.

Відповідно до пп. 163.1.1 ПКУ – об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід, отриманий таким платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу).

Додаткові блага – кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (пп. 14.1.47 ПКУ).

Крім того, доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором. Додаткове благо не є об’єктом оподаткування єдиним внеском.

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пунктом 164.5 ПКУ.

 

Під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлено згідно з Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:

 

К = 100 : (100 – Сп),

 

де К – коефіцієнт;

 

Сп – ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

 

Відповідно пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податків, крім сум, зазначених у підпункті 165.1.53 ПКУ. Поняття звичайної ціни товарів (робіт, послуг) читко визначено п.п.14.1.71 п.14.1 ст.14 ПКУ.

При нарахуванні (виплаті) вищевказаних доходів фізичним особам, учасникам заходів, податкові агенти зобов’язані відобразити такі доходи у податковому розрахунку(форма 4ДФ) за звітний квартал, у якому вони були нараховані. Для цього фізична особа повинна надати неприбутковій організації свій ідентифікаційний код.

Прочитано разів: