ФІНАНСОВІ МОДЕЛІ ДІЯЛЬНОСТІ НЕПРИБУТКОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ
ДрукуватиФінансова модель – це структура джерел доходів та механізмів фінансування, які забезпечують стабільну роботу неприбуткової організації та реалізацію її місії.
На відміну від бізнесу, де фінансова модель будується на отриманні прибутку, неприбуткові організації працюють за принципом сталого залучення коштів для реалізації своїх стратегічних напрямів діяльності та проєктів.
Фінансова модель – це основа фандрейзингової стратегії. Якщо фінансова модель передбачає, що 50% бюджету формується з грантів, то фандрейзингова стратегія повинна містити план їхнього пошуку та написання заявок.
Типові фінансові моделі неприбуткових організацій:
- Грантова/донорська модель (гранти/пожертви)
При роботі за даною моделлю Організація отримує фінансування від міжнародних чи національних грантодавців, фондів, урядів або міжнародних організацій. Дана модель побудована на проектній діяльності, і Організація повинна суміщати вимоги донорів та свою місію зі стратегічними напрямами. В даній моделі може бути довгий цикл залучення фінансових ресурсів, відсутність покриття адміністративних витрат і обмежене фінансування зарплатного фонду.
- Модель членських внесків
За даною моделлю доходи формуються за рахунок регулярних внесків членів Організації. В даній моделі потрібно постійно забезпечувати високу цінність для членів, щоб утримувати їхню зацікавленість та бажання сплачувати членські внески. Організація має чіткий прогноз надходжень і стабільне джерело доходів, але й великі ризики відмови від сплати членських внесків, наприклад, через економічні труднощі.
- Модель соціального підприємництва
Організація веде підприємницьку діяльність, але реінвестує прибутки у соціальну місію. При даній моделі важливо зберігати баланс між фінансовою стабільністю та соціальною місією, тому що організації можуть постійно думати над своєю соціальною місією і не аналізувати свої прибутки, а також можуть думати виключно про підприємництво і забувати про соціальну місію, що призводить до конфлікту інтересів між бізнесовими цілями та соціальною місією. При гарній маркетинговій стратегії та роботі з клієнтами може бути сталим фінансовим джерелом, але не основним.
- Модель краудфандингу та благодійних внесків
За даною моделлю організація може працювати виключно за своїми стратегічними напрямами і не обов’язково працювати за проектною структурою. Організація залучає кошти через разові або регулярні пожертви приватних осіб чи бізнесу. Дана модель потребує активної комунікації, великої прозорості та високого ступеню довіри від її спонсорів. При публікації прозорих звітів та веденні чесної і відкритої комунікації можливо досягти гарних фінансових доходів. Відноситься до моделей, які мають непередбачуваність в сумах доходів, але при даній моделі є можливість залучати доходи не тільки у виглядів грошей.
- Модель корпоративного партнерства
Корпоративні партнери часто мають свої корпоративні цілі, які можуть суперечити соціальним чи етичним цілям неприбуткової організації. Це може викликати напругу між потребами компанії і місією організації. Занадто велика залежність від одного корпоративного партнера може створити фінансові та операційні ризики. У разі зміни політики партнера, фінансових проблем або зміни інтересів, організація може втратити значну частину свого бюджету. Може бути стабільним джерелом фінансування, якщо організація має чітку стратегію диверсифікації партнерств і вони враховують не тільки інтереси партнера, а й місію неприбуткової організації.
- Контрактна модель державного замовлення
Організація надає послуги на основі контрактів з державними установами, наприклад надання соціальних послуг. В даній моделі багато бюрократичних процесів, відсутність прибутку і в більшості випадків потрібно мати вільні гроші для дання послуг, так як такі контракти в основному фінансуються за методом компенсації. Але дана фінансова модель, мабуть одна із небагатьох, яка покриває, наприклад, амортизаційні витрати, які можливо використовувати на оновлення основних засобів.
Отже, кожна модель містить свої плюси та мінуси. Яку б фінансову модель не обрала неприбуткова організація дуже важливо не зупинятись на одній, а постійно працювати над диверсифікацією своїх джерел фінансування. Даний підхід зменшує ризики і забезпечує фінансову сталість для неприбуткової організації.
Автор: Шкурка Лариса, директорка Компанії Compass Group, аудиторка, консультантка з фінансового менеджменту та організаційного розвитку.