Чи можливо виключити засновника /учасника Благодійної організації
ДрукуватиВідповідно до ст.12 Закону Україну «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012№ 5073-VI (далі – Закон про благодійні організації):
- Засновниками благодійних організацій можуть бути дієздатні фізичні та юридичні особи, крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб публічного права.
- Засновники благодійних організацій або уповноважені ними особи приймають рішення про утворення благодійних організацій, затверджують їх установчі документи та склад органів управління та приймають інші рішення, пов’язані з утворенням та державною реєстрацією благодійних організацій.
- Благодійні товариства та благодійні фонди можуть мати, крім засновників, інших учасників, що вступили до їх складу в порядку, встановленому статутами таких благодійних товариств або благодійних фондів.
Також відповідно до ст.14 Закону про благодійні організації, статут благодійного товариства та благодійного фонду має містити також умови та порядок прийняття до складу учасників благодійного товариства чи благодійного фонду, права та обов’язки учасників, а також умови та порядок їх виключення зі складу учасників благодійного товариства чи благодійного фонду.
Отже, Законом про благодійні організації взагалі не передбачені спеціальні умови виключення засновника/учасника, в той же час Статут має бути побудований відповідно до діючого законодавства. Для врегулювання питання виключення учасника або засновника звертаємось до Цивільного Кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 року № 755-IV (Далі- Закон про держреєстрацію).
Цивільний Кодекс України (ст.127-129) передбачає випадки виключення та виходу учасника з юридичної особи-повного товариства, для благодійних організацій такі спеціальні умови відсутні.
Тому, для проведення державної реєстрації виключення засновника/учасника благодійної організації, наприклад, у зв’язку з його смертю або просто рішенням про вихід зі складу засновників, можемо керуватись Законом про держреєстрацію.
Для державної реєстрації виключення учасника необхідно державному реєстратору, нотаріусу або в Центр надання адміністративних послуг, відповідно до Закону про держреєстрацію підготувати та подати нижчезазначені документи:
- заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі (форм №1);
- примірник оригіналу Рішення Загальних зборів про виключення із складу засновників/учасників юридичної особи, про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру;
- документ про сплату адміністративного збору;
- установчий документ в новій редакції – у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;
- внести відповідні зміни про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи до Єдиного державного реєстру, оновити структуру власності.
Отже, у випадку, наприклад, смерті засновника/учасника, необхідно у спосіб, визначений діючим статутом скликати Загальні збори. На Загальних зборах розглянути питання виключення засновника/учасника у зв’язку з його смертю. За рішенням Загальних зборів, про що буде фіксація в протоколі їх засідання, повинна бути проведена державна реєстрація відповідних змін. Для державної реєстрації змін про новий склад засновників/учасників державному реєстратору необхідно подати пакет документів зазначений вище. Державну реєстрацію зміну у складі учасників/засновників може провести стороння особа, у випадку видачі нотаріально посвідченої від керівника довіреності на таку особу.