Чи може проєктна робота бути підставою для підписання строкового трудового договору із працівником
ДрукуватиУ відповідності до ст. 29 КЗпП, трудовий договір може бути:
- безстроковим, що укладається на невизначений строк;
- на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;
- таким, що укладається на час виконання певної роботи.
Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.
А отже, умовами укладення строкового трудового договору є:
- Характер виконуваної роботи. Відповідає на питання, чи передбачає робота встановлення трудових відносин на конкретно визначений час або трудові відносини можуть встановлюватися на необмежений час?
- Умови виконання роботи. Відповідає на питання, чи обмежуються робота певним об’ємом робіт або періодом часу?
- Інтереси працівника. Відповідає на питання, чи дотримані інтереси працівника, наприклад, у зв’язку зі станом здоров’я або планами працівника переїхати в іншу місцевість, інше?.
- Випадки строковості, передбачені законодавчими актами. Наприклад, сезонні працівники, працівники сфери медицини або освіти, державні службовці, прийняття працівника на період мобілізації іншого працівника тощо.
Отже, найм працівників за строковими трудовими договорами не заборонений трудовим законодавством. Але для найму працівника саме за строковим трудовим договором необхідно враховувати основні чотири критерії, що були зазначені вище.
Грантові проекти, що виконуються тою чи іншою організацією, зазвичай мають тимчасовий характер, про що свідчать укладені грантові угоди, які мають чітко визначений період виконання проекту/дії грантової угоди. Проектний персонал приймається на роботу для виконання роботи за грантовими угодами та може підпадати під такий, що виконує роботу тимчасового характеру. Після завершення проекту потреба у посаді відпадає. Така посада не може бути постійною, адже робоче завантаження та фінансування на певну посаду не є з визначеним терміном.
Однак, маємо зазначити ризики, які несе роботодавець, приймаючи на роботу працівників на умовах строкового договору.
Ризик оскарження звільнення
- При конфліктній ситуації при звільненні, працівник може оскаржити звільнення, якщо роботодавець не доведе, що робота дійсно була строковою (наприклад, якщо він виконує роботу, яка передбачає постійний характер).
Ризик визнання договору безстроковим
- Якщо строковий договір укладено без обґрунтованої підстави (ст. 23 КЗпП), суд може визнати його безстроковим.
- Повторне укладення строкових договорів без перерви може бути розцінене як ухилення від безстрокових відносин (ч. 2 ст. 39-1 КЗпП).
- Якщо в документах (заяві, наказі) не вказано, що працівник усвідомлено погоджується на строковий договір, це може стати підставою для визнання його безстроковим.
Ризик неправильної кваліфікації роботи як тимчасової
- Якщо посада або функціонал не є тимчасовими, а строковий договір укладено без законних підстав, це може стати підставою для визнання трудових відносин безстроковими.
Аби мінімізувати ризики щодо оскарження строковості трудових угод працівниками, рекомендуємо роботодавцю:
- Чітко визначати підстави для укладення строкового трудового договору та фіксувати їх у відповідній документації (заява працівника, наказ про прийом на роботу, трудовий договір). Бажано, аби потенційній працівник (кандидат) навіть на етапі подачі резюме мав достатньо інформації щодо строковості даної посади.
- При оформленні трудових відносин слід дотримуватись вимог ст. 23 КЗпП України щодо строковості договорів, а саме 4 основних критеріїв, щоб уникнути їх визнання безстроковими.
- Варто своєчасно інформувати працівників про відкриті вакансії, що відповідають їх кваліфікації, а також про можливості укладення безстрокового трудового договору, особливо якщо строковий договір переукладається неодноразово.
* Даний матеріал підготовлений експертами Compass Group та відображає виключно думку авторів. Матеріал не є офіційним юридичним висновком та не враховує всіх можливих нюансів конкретної ситуації для кожної організації.
У разі якщо у вас виникають непевності щодо тлумачення норм трудового законодавства, звертайтесь до нас, і ми з радістю надамо вам кваліфіковану допомогу.